یکسان ایران سیاسی فرزندان شورای شهر اصلاح طلبان

یکسان: ایران سیاسی فرزندان شورای شهر اصلاح طلبان انتخابات شورای شهر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ائمه جمعه جهت مردم رای حلال وحرام تعیین نکنند/ اصولگرایان تا ۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی‌گردند ، اکبر ترکان

بنده بعید می‌دانم که چنین دیدگاهی مورد تأیید علمای بزرگ دینی ما قرار بگیرد و علما با چنین تقسیم‌بندی‌هایی مخالف هستند.

ائمه جمعه جهت مردم رای حلال وحرام تعیین نکنند/ اصولگرایان تا ۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی‌گردند ، اکبر ترکان

اکبر ترکان:ائمه جمعه جهت مردم رای حلال وحرام تعیین نکنند/ اصولگرایان تا ۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی گردند

عبارات مهم : پیروزی

بنده بعید می دانم که چنین دیدگاهی مورد تأیید علمای بزرگ دینی ما قرار بگیرد و علما با چنین تقسیم بندی هایی مخالف هستند.

به نظر می رسد بعضی جهت رسیدن به اهداف شخصی و گروهی خود پای پرسشها دینی را به مسابقه های انتخاباتی کشانده اند و تلاش می کنند از این آب گل آلود ماهی بگیرند. بدون شک کسی اجازه ندارد پرسشها مذهبی را وارد پرسشها سیاسی کند و آن را جهت رسیدن به اهداف جناحی خود به حراج بگذارد.

ائمه جمعه جهت مردم رای حلال وحرام تعیین نکنند/ اصولگرایان تا ۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی‌گردند ، اکبر ترکان

در دین مبین اسلام جهت پرسشها حلال و حرام و نجسی و پاکی، احکام و قواعد محکمی وجود دارد و کسی نمی تواند در این زمینه به صورت شخصی اظهار نظر کند.. بدون شک مشخص کردن حلال و حرام جهت مردم یک جامعه مسلمان برعهده مراجع عظام تقلید است

در حالی که بسیاری از مردم از پیروزی قاطع آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خوشحال و شادمان بودند بعضی افراد با مطرح کردن آرای حلال، دولت در سایه و وجود تخلف در انتخابات، شیرینی این پیروزی بزرگ را به کام مردم تلخ کردند. به همین علت و جهت تحلیل و بررسی اتفاقات رخ داده بعد از آخر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با مهندس اکبر ترکان، مشاور مدیر جمهور، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و خاص اقتصادی و وزیر سابق دفاع و راه و ترابری، گفت وگو کردیم. مهندس ترکان اعتقاد است: «برخی اطرافیان آقای رئیسی که اغلب نیز از نزدیکان احمدی نژاد هستند از پیروزی آقای روحانی در انتخابات عصبانی هستند و جلوی چشمشان را خون گرفته است.

بنده بعید می‌دانم که چنین دیدگاهی مورد تأیید علمای بزرگ دینی ما قرار بگیرد و علما با چنین تقسیم‌بندی‌هایی مخالف هستند.

اغلب این کارشکنی هایی هم که صورت می گیرد از فرط خشم هست. به همین علت هم جهت آقای روحانی خط و نشان می کشند. این افراد هیچ وقت باور نمی کردند مردم به شعارهای زیبای پول توی جیبی مفتی و سه برابر کردن یارانه ها جواب منفی بدهند. این افراد شعور و فهم بالای مردم کشور عزیزمان ایران را در تشخیص گزینه اصلح نادیده گرفته بودند و تلاش می کردند با شعارهای عوامفریبانه که به هیچ عنوان توانایی اجرا نداشت جهت آقای رئیسی رأی جمع کنند.

اغلب افرادی که چنین مسائلی را مطرح می کنند تیم اداری و وزرای دولت احمدی نژاد هستند که به شکل های متفاوت تلاش می کنند به قدرت برسند و جایگاه از دست رفته گذشته خود را دوباره به دست بیاورند». در ادامه گفت وگوی مهندس اکبر ترکان را از نظر می گذرانید.

برخی اصولگرایان مدعی شده است اند که آرای آقای رئیسی حلال است و با تفکیک آرای انتخاباتی به حلال و حرام جهت افکار عمومی پرسش ایجاد کرده اند. نظر شما در این زمینه چیست؟

بنده بعید می دانم که چنین دیدگاهی مورد تأیید علمای بزرگ دینی ما قرار بگیرد و علما با چنین تقسیم بندی هایی مخالف هستند.

ائمه جمعه جهت مردم رای حلال وحرام تعیین نکنند/ اصولگرایان تا ۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی‌گردند ، اکبر ترکان

به نظر می رسد بعضی جهت رسیدن به اهداف شخصی و گروهی خود پای پرسشها دینی را به مسابقه های انتخاباتی کشانده اند و تلاش می کنند از این آب گل آلود ماهی بگیرند. بدون شک کسی اجازه ندارد پرسشها مذهبی را وارد پرسشها سیاسی کند و آن را جهت رسیدن به اهداف جناحی خود به حراج بگذارد.

در دین مبین اسلام جهت پرسشها حلال و حرام و نجسی و پاکی، احکام و قواعد محکمی وجود دارد و کسی نمی تواند در این زمینه به صورت شخصی اظهار نظر کند. در حوزه های علمیه جهت اینکه کسی در زمینه فقهی صاحب نظر و جایگاه شود در ابتدا باید با اصول و مقدمات پرسشها فقهی آشنا شود.

بنده بعید می‌دانم که چنین دیدگاهی مورد تأیید علمای بزرگ دینی ما قرار بگیرد و علما با چنین تقسیم‌بندی‌هایی مخالف هستند.

به همین علت طلبه ها در حوزه علمیه در ابتدا با اصول آشنا می شوند و سپس به فقه می پردازند. در نتیجه فقه و اصول باید با همدیگر فرا گرفته شود و کسی نمی تواند بین این دو مقوله تفکیک قائل شود. از سوی دیگر اصول اولیه فقیه به عقلانیت باز می گردد و تا عقلانیت شکل نگیرد نمی تواند به تأثیرگذاری فقه ایمان آورد. اگر افرادی آرای انتخاباتی را به حلال و حرام تقسیم کنند بدون شک به بقیه حلال ها و حرام ها نیز آسیب می رسانند. توصیه دیگر اینکه باید این مسأله جهت افکار عمومی مشخص شود که کسانی که چنین ادعاهایی را مطرح می کنند چه علت و سندی جهت گفته خود دارند و براساس چه مستندات شرعی و اخلاقی چنین سخنی را به زبان می آورند.

بدون شک مشخص کردن حلال و حرام جهت مردم یک جامعه مسلمان برعهده مراجع عظام تقلید هست. بنده با احترام زیادی که جهت امام جمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران قائل هستم، اعتقاد دارم که ایشان نباید در این باره اظهار نظر کند و بلکه باید این مسأله را به مراجع تقلید واگذار کند. از سوی دیگر مقام معظم رهبری به عنوان یک مرجع تقلید بارها عنوان کرده اند که رأی مردم حق الناس است و مسئولان باید از آن مواظبت کنند و اجازه ندهند مشکلی جهت آرای مردم ایجاد شود.

ائمه جمعه جهت مردم رای حلال وحرام تعیین نکنند/ اصولگرایان تا ۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی‌گردند ، اکبر ترکان

برای بنده این پرسش مطرح است که این افراد که خود را پیرو ولایت فقیه و فرمایشات مقام معظم رهبری می دانند چگونه در پشت تریبون نماز جمعه راجع به آرای مردم که حق الناس است اظهار نظر می کنند و جهت افکار عمومی پرسش و تردید ایجاد می کنند. به نظر من انتخابات ریاست جمهوری با تمام سختى ها و آسانى ها هایی که داشت با موفقیت و سلامت کامل برگزار شد و جای هیچ گونه شک و شبهه و طرح چنین مسائلی در آن وجود ندارد. اگر کسی با آقای روحانی مسئله دارد باید حساب این اختلاف را از پرسشها شرعی جدا کند و پرسشها شرعی را بازیچه اهداف سیاسی خود قرار ندهد.

فضاسازی ها علیه آرای انتخاباتی و دولت آقای روحانی از فردای انتخابات شروع شد و بعضی با عنوان کردن وجود تخلف در انتخابات تلاش کردند شیرینی پیروزی آقای روحانی را به کام مردم تلخ کنند. به نظر شما طرح این پرسشها با چه هدفی صورت می گیرد؟

بنده در این زمینه قضاوت نمی کنم و اعتقاد دارم هر فردی که در این زمینه مدعی است باید مستندات خود را به مراجع قضائی تحویل دهد تا مراجع قضائی به صورت مستند و با ارائه دلایل متقن راجع به آن قضاوت کند. به نظر من شخص آقای رئیسی از این پرسشها مبراست.

با این وجود بعضی از اطرافیان ایشان که اغلب نیز از نزدیکان احمدی نژاد هستند از پیروزی آقای روحانی در انتخابات عصبانی هستند و جلوی چشمشان را خون گرفته هست. اغلب این کارشکنی هایی هم که صورت می گیرد از فرط خشم هست. به همین علت هم جهت آقای روحانی خط و نشان می کشند. این افراد هیچ وقت باور نمی کردند مردم به شعارهای زیبای پول توی جیبی مفتی و سه برابر کردن یارانه ها جواب منفی بدهند.

این افراد شعور و فهم بالای مردم کشور عزیزمان ایران را در تشخیص گزینه اصلح نادیده گرفته بودند و تلاش می کردند با شعارهای عوامفریبانه که به هیچ عنوان توانایی اجرا نداشت جهت آقای رئیسی رأی جمع کنند. با این وجود به نظر من آقای رئیسی از این افراد مبراست و از گذشته تاکنون هیچ گونه همکاری با این افراد و گروه ها نداشته هست. اغلب افرادی که چنین مسائلی را مطرح می کنند تیم اداری و وزرای دولت احمدی نژاد هستند که به شکل های متفاوت تلاش می کنند دوباره به قدرت برسند و جایگاه از دست رفته گذشته خود را دوباره به دست بیاورند.

به علت اینکه آقای رئیسی در قبل از انتخابات از تشکیلات شرکت یافته برخوردار نبود این افراد از وقت استفاده کردند و به ایشان نزدیک شدند و در ستاد انتخاباتی آقای رئیسی فعالیت کردند. به همین علت نیز ما نباید واکنش‌ها این گروه خاص را به حساب آقای رئیسی بگذاریم و این پرسشها را به آقای رئیسی مرتبط بدانیم. در شرایط کنونی آقای رئیسی تولیت آستان قدس رضوی را در اختیار دارند و ما بر این باور هستیم که ایشان همچنان باید جهت نظام و مردم، عزیز و محترم شمرده شوند و نباید به ایشان توهین و جسارت کرد.

دلایل شکست اصولگرایان در چهار انتخابات اخیر یعنی دو انتخابات ریاست جمهوری سال۹۲ و ۹۶، مجلس شورای اسلامی و شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟ آیا اصولگرایان در حال کنار رفتن تدریجی از قدرت در کشور عزیزمان ایران هستند؟

به نظر من اصولگرایان تا۴۰ سال دیگر به قدرت بر نمی گردند و کارشان تمام شده است هست. عملکرد اصولگرایان در گذشته باعث شده است که این اوضاع جهت اصولگرایان پیش بیاید. البته از این توصیه نباید بگذریم که ما جریان اصولگرایی را قبول داریم و معتقدیم این جریان ریشه در انقلاب اسلامی و فرمایشات حضرت امام(ره) دارد. به همین علت نیز همه ما خود را اصولگرا می دانیم و معتقدیم همه جریان های سیاسی باید خود را مقید به اصول نظام و انقلاب بدانند.

با این وجود بعضی به نام اصولگرایی دکان باز کرده اند و به همین علت ما با بعضی دکان ها که به نام اصولگرایی باز می شود ولی محتوای اصولگرایی ندارد، مسئله داریم و آنها را قبول نداریم. البته از این توصیه نیز نباید غافل شد که بعضی از گروه ها و احزاب اصولگرا مانند جامعه مدرسین، جامعه روحانیت مبارز وحزب موتلفه اسلامی از احزاب قدیمی، ریشه دار و تأثیرگذار تاریخ انقلاب اسلامی هستند که خدمات زیادی به انقلاب و کشور کرده اند. با این وجود بعضی گروه های اصولگرا در طول زمان، کارکرد و توانایی های خود را از دست داده اند و نتوانسته اند خود را با شرایط تازه جامعه انطباق دهند. به نظر من یکی از بااهمیت ترین چالش های جریان اصولگرایی عدم انطباق با شرایط تازه و همراهی با مطالبات تازه مردم و به خصوص نسل جوان است.

اصولگریان باید در افکار قدیمی که باعث فاصله گرفتن مردم از آنها می شود تجدید نظر کنند و دوباره به مبانی اصولی و قواعد محکم خود برگردند. ما به اصولگرایان توصیه می کنیم به اصول و قواعد خود برگردند و به جای اینکه در انتخابات به تخریب رقیب خود بپردازند توانایی های خود را زیاد کردن دهند تا بتوانند نظر مردم را به خود جلب کنند.

در شرایط کنونی باید اصولگرایان این پرسش را از خود بپرسند که آیا مردم در انتخابات اخیر به آنها رأی نداده اند. بدون شک پاسخ این پرسش به عملکرد اصولگرایان در گذشته باز می گردد و این جریان باید پاسخ این پرسش را در درون خود جست وجو کند. اصولگرایان از سال۸۴ تا۹۲ از دولتی حمایت کردند و روی آن سرمایه گذاری سیاسی کردند که آسیب ها و خسارات زیادی جهت مردم و کشور به بار آورده است.

از سوی دیگر بعضی طیف های اصولگرایی از اعتدال و عقلانیت فاصله گرفته اند و سکان هدایت خود را به افراطیون داده اند که این مسأله می تواند پیامدهای منفی جهت جریان اصولگرایی به همراه داشته باشد. یک اصولگرای معتدل و دارای عقلانیت با دولتی که با رأی مردم روی کار آمده و خدمات زیادی جهت مردم و کشور انجام داده است مقابله نمی کند و در مسیرش سنگ اندازی نمی کند. جهت یک اصولگرایی معتدل بااهمیت ترین مسأله منافع ملی، حفظ نظام و تحقق مطالبات مردم هست. در نتیجه اقدامی انجام نمی دهند که به ضرر منافع ملی و مردم تمام شود.

آقای روحانی با همه تخریب ها و هجمه هایی که نسبت به ایشان در انتخابات ریاست جمهوری صورت می گرفت در نهایت به پیروزی رسیدند. به نظر شما بااهمیت ترین دلایلی که آقای روحانی موفق شدند از این چالش ها عبور کنند و به پیروزی دست پیدا کنند چه بوده است؟

بدون شک بااهمیت ترین علت پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، آگاهی، فهم و شعور بالای مردم کشور عزیزمان ایران بود. مردم ایران، مردمی بزرگ، شریف و آگاه هستند و همواره این مسأله را در بزنگاه های سیاسی نشان داده اند. در انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶ بعضی تلاش می کردند با شعارهای عوامفریبانه مانند سه برابر کردن یارانه ها جهت خود رأی جمع کنند و با استفاده از این حربه ها زمینه شکست آقای روحانی را فراهم کنند.

از سوی دیگر بعضی کاندیدای انتخاباتی هدفی جز تخریب آقای روحانی و عملکرد چهار سال گذشته ایشان نداشتند و از همه ابزارهای موجود در جهت سیاهنمایی و تخریب دولت آقای روحانی استفاده می کردند. با این وجود مردم به صورت خودجوش و با استفاده از حداقل امکاناتی که در اختیار داشتند شرایط را درک می کردند و تلاش می کردند به دیگران نیز آگاهی بدهند و دیگران را نیز نسبت به آینده و آینده کشور حساس کنند.

بدون شک در انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶ مردم به معنای واقعی شعور و آگاهی بالای خود را نشان دادند و با حمایت از گفتمان اعتدال و عقلانیت زمینه های پیروزی آقای روحانی را فراهم کردند. مقام معظم رهبری بارها به نقش مردم در تعیین آینده خود تأکید کرده اند. از نظر حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری مردم باید جهت آینده خود تعیین وظیفه کنند و کسی نمی تواند جهت مردم تعیین وظیفه کند و آنها را به کاری وادار کند که مورد رضایت آنها نیست. به همین علت نیز پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶ در یک فرایند کاملا دموکراتیک و مردمی شکل گرفت.

آقای روحانی در چهار سال آینده با چه چالش ها و وقت هایی مواجه خواهد بود؟

مدت وقت دولت آقای روحانی مانند همه دولت های دیگر زیاد طولانی نیست و چشم به هم بزنیم این دوران به آخر خواهد رسید. به همین علت ما در انتخابات ریاست جمهوری سال۱۴۰۰با رقابتی مواجه خواهیم بود که یک طرف آن آقای رئیسی واقع شده است است و در طرف دیگر آقای جهانگیری هست. بدون شک در انتخابات ریاست جمهوری سال۱۴۰۰ آقای رئیسی ورزیده تر وبا اعتبار نیرومند تری در انتخابات حضور پیدا خواهد کرد و کار جهت اصلاح طلبان و دوستداران آقای روحانی سخت خواهد شد.

این در حالی است که در چهار سال آینده آقای رئیسی تلاش خواهد کرد در زمینه های متفاوت خود را تقویت و زمینه های پیروزی خود را در انتخابات فراهم کند. در نتیجه اگر چشم روی هم بگذاریم به سال۱۴۰۰ می رسیم و مناظره هایی را مشاهده می کنیم که یک طرف آن آقای رئیسی و طرف دیگر آقای جهانگیری است.

روی سخن من در مرحله اول با اصلاح طلبان و دوستداران آقای روحانی هست. بدون شک در طول چهار سال آینده مردم از آقای روحانی پاسخگویی و عمل به وعده های داده شده است را طلب خواهند کرد. در نتیجه اگر آقای روحانی بتواند به وعده های خود به مردم عمل کند زمینه جهت پیروزی اصلاح طلبان در آینده نیز فراهم می شود.

با این وجود اگر این اتفاق رخ ندهد و دولت آقای روحانی به هر دلیلی موفق نشود به مطالبات مردم پاسخ مناسبی بدهد کار در آینده بسیار سخت خواهد شد و احتمال بازگشت اصولگرایان به قدرت زیاد خواهد شد. به همین علت آقای روحانی باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا کارنامه موفقی از خود به یادگار بگذارد ومردم را از خود راضی نگه دارد. در شرایط کنونی انتظارات مردم از دولت آقای روحانی را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد. نخستین مطالبه مردم از دولت آقای روحانی برطرف بیکاری و ایجاد اشتغال است.

درخواست مردم از دولت دوازدهم مبارزه جدی با فساد اقتصادی و معرفی مفسدان به مراجع قضائی است و سومین مطالبه جدی مردم از دولت آقای روحانی فقرزدایی و اصلاح اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم هست. به همین علت دولت آقای روحانی باید با جدیت در این سه زمینه فعالیت کند و در آخر چهار ساله دولت خود کارنامه قابل قبولی از خود به یادگار بگذارد.

اخبار سیاسی – ایلنا

واژه های کلیدی: پیروزی | روحانیت | انتخابات | اصولگرایان | ستاد انتخابات | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs