یکسان ایران سیاسی فرزندان شورای شهر اصلاح طلبان

یکسان: ایران سیاسی فرزندان شورای شهر اصلاح طلبان انتخابات شورای شهر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم / مطهری

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر رهبری راجع به برطرف حصر در عین حال گفت: ما همچنان به دنبال ملاقات با محصوران و پیدا کردن یک راه میانه هستیم.

همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم / مطهری

مطهری: همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم

عبارات مهم : یارانه

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر رهبری راجع به برطرف حصر در عین حال گفت: ما همچنان به دنبال ملاقات با محصوران و پیدا کردن یک راه میانه هستیم.

به گزارش ایسنا، علی مطهری در همایش «مشروطه دوم، مشروطه آخر…!» که از سوی انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر در این دانشگاه برگزار شده است بود، اظهار کرد: دیدار ما با رهبری راجع به حصر مربوط به دو سال پیش است که عنوان را مطرح کردیم ولی ایشان قبول نداشتند. ما ملاقات تازه در این زمینه نداشتیم. ممکن است بعضی از اعضای شورای عالی امنیت ملی موافق برطرف حصر باشند ولی ملاحظه رهبری را می کنند. به نظرم اگر بنا باشد کاری انجام شود خبرگان و مراجع باید با ایشان صحبت کنند. فکر نمی کنم راه دیگری فعلاً وجود داشته باشد. البته ما همچنان به دنبال این مسأله هستیم و تلاش داریم ملاقاتی را با محصوران داشته باشیم و راه میانه ای پیدا کنیم.

همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم / مطهری

وی افزود: از نظر قانونی و طبق اصول ۳۲ تا ۳۷ این کار خلاف قانون اساسی هست. بعضی می گویند مصلحت کشور این را اقتضا می کند و بعضی این را حکم حکومتی می دانند. من می گویم این رویه نادرستی در جمهوری اسلامی است که باب شده است بعضی را حصر می کنند. چه در وقت امام (ره) و چه امروز به طور کلی مجازات بدون محاکمه کار درستی نیست.

بهتر بود شورای نگهبان سال ۸۴ احمدی نژاد را رد صلاحیت می کرد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر رهبری راجع به برطرف حصر در عین حال گفت: ما همچنان به دنبال ملاقات با محصوران و پیدا کردن یک راه میانه هستیم.

مطهری در بخش دیگری از صحبت خود در پاسخ به سوالی راجع به رد صلاحیت احمدی نژاد گفت: شورای نگهبان بهتر بود همان سال ۸۴ این کار را انجام می داد. ایشان در حد ریاست جمهوری نبود.

دفاع از حضور رییس جمهور در جمع معدنکاران استان گلستان

نائب مدیر مجلس با اشاره به حضور مدیر جمهور در جمع معدن کاران استان گلستان اظهار کرد: یک آدم محافظه کار در چنین شرایطی وارد این جمع نمی شود. روشن است که در این فضا عده ای حمله می کنند لیکن ناراحت هستند که عزیزانشان را از دست داده اند، حتی ممکن است در این زمینه برنامه ریزی شده است باشد. علت اتفاق معدن گلستان ربطی به دولت نداشت ولی حملات زیادی به دولت شد اینکه مدیر جمهور در چنین فضایی به دیدن کارگران می روند نشانه دلیری و مردمی بودن ایشان است و اینکه می خواهد مسئله را حل کند حتی اگر به او توهین شود. مصلح واقعی کسی است که کار خود را انجام دهد هر چند از محبوبیتش کاسته شود.

همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم / مطهری

مطهری در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال بازگشت به دوران هشت ساله دولت های نهم و دهم گفت: دلواپس هستند که به آن هشت سال کذایی برگردیم، اگر فرضا یکی از این کاندیداها هم رای بیاورد ما به آن بد بختی نخواهیم افتاد، لیکن شخصیت آقای احمدی نژاد شخصیت خاصی بود. البته باید مواظبت کنیم روند موجود ادامه پیدا کند اگر فرضا چنین اتفاقی بیفتد به آن شدت نیست که شرایط عجیبی پیدا کنیم.

توصیه کردم هیات نظارت درقبال رد صلاحیت عبدالله مومنی مقاومت کند

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر رهبری راجع به برطرف حصر در عین حال گفت: ما همچنان به دنبال ملاقات با محصوران و پیدا کردن یک راه میانه هستیم.

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس در پاسخ به سوالی راجع به شایعه های مطرح شده است در خصوص احتمال رد صلاحیت عماد بهاور و عبدالله مومنی گفت: من این خبر را شنیده ام و از هیئت مرکزی خواستم توضیحی بدهند . گفتند اسامی را داده و گفته اند این افراد محکومیت داشته اند و صلاحیت حضور در شورای شهر را ندارند. بحث شد که آیا نامه قانونی است یا نه و آیا این افراد قابل رد صلاحیت هستند یا خیر؟

وی افزود: من شخصاً اعتقاد دارم زمانی که هیات اجرایی و بعد هیات نظارت استان کسی را تائید می کند دیگر نهادی غیر از این ها نباید وارد عنوان شود و بگوید افراد را رد یا تائید کنند. این کار خلاف قانون است و من به آن ها گفتم در این زمینه ایستادگی و پافشاری کنید. البته اطلاع ندارم به کجا رسیده، خیلی جاها ایستادگی کردم. به عنوان نمونه در مورد آقای الویری فشار زیادی بود که ایشان از بین بردن شود. در مورد عبدالله مومنی هم توصیه کردم حتما مقاومت کنید. این بنده خدا چند سال در زندان بوده و خیلی مشکل کشیده و اذیتش کرده اند. به گونه ای که حتی اکنون در صحبت کردنش هم اثر گذاشته هست. ما باید با این رویه مقابله کنیم که در آینده تکرار نشود.

همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم / مطهری

مطهری یادآور شد: در عنوان حصر تلاش هایی صورت گرفته و طرف برابر هم استدلال هایی دارد که باید به آن گوش کنیم. من فکر می کنم این عنوان با گفت و گو قابل حل هست. نباید مثل عنوان هولوکاست شود که کسی حق صحبت نداشته باشد. ما اروپایی ها را به خاطر این عنوان تقبیح می کنیم. بعد خودمان راجع به حصر همین رویه را در پیش می گیریم که این کار درستی نیست.

ما باید در جهت صلاح کشور حرکت کنیم و این مباحث را تبدیل به مسئله نکنیم. البته بخشی از آن به دولت آینده هم بستگی دارد و باید دولتی گزینش شود که اعتقادی به این عنوان داشته باشد و اوضاع بدتر نشود. فکر می کنم می توانیم نسبت به این عنوان امیدوار باشیم.

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس راجع به مخالفت مجلس با تحقیق و تفحص از شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز گفت: عوامل مختلفی در رای نمایندگان تاثیرگذار هست. بعضی می گفتند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کار به صلاح نیست ضمن اینکه دسته بندی هایی وجود دارد. عده ای از جبهه پایداری هستند و عده ای هم اصولگرای میانه و اینها به هر حال نقش دارند.

مطهری راجع به شعارهای بعضی کاندیداها نیز گفت: خود مردم باید رشد اجتماعی و سیاسی مورد نیاز را داشته باشند و شرایط با ۳۰ سال قبل تفاوت می کند. اگر بزرگان قوم بخواهند مردم را هدایت کنند که به کسی رای بدهند مردم رشید بار نمی آیند.

مردم باید به جایی برسند که فریب وعده ها را نخورند. امروز هم باید ببینیم آیا وعده ها شدنی است یا خیر؟ که می گویند یارانه را دو برابر یا سه برابر می کنیم. این مصیبت یارانه از مجلس هشتم پیدا شده است و ریشه اش این بوده از مجلس هفتم قانون تصویب مورد بحث قرار داده شد تا از ابتدای سال قیمت ها زیاد کردن پیدا نکند و در آستانه سال ۸۴ در یک اقدام سیاسی جهت رای آوری کاندیدای خودشان قیمت ها را تثبیت کردند تا آن موقع هر سال ۱۵ درصد به قیمت حامل ها اضافه می شد و مردم این را پذیرفته بودند ولی چند سال قیمت ها عوض کردن نکرد و ما از قیمت جهانی بسیار عقب افتادیم و قانون یارانه آمد که حامل های انرژی زیاد کردن زیادی یافت و در برابر یارانه پرداخت شد.

کاندیدای خیرخواه و مصلح باید بگوید یارانه را قطع می کند

وی با بیان اینکه دولت نهم علاقه عجیبی به پول پخش کردن بین مردم داشت گفت: یارانه بلایی به جان دولت ها شد و همان مصوبه هم درست اجرایی نشد. قرار شد یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت شود ولی هر ماه پول نداشتند و از بانک مرکزی استقراض می کردند. مدیر جمهور وقت هم گفت که کاری کردم که هیچ دولتی نمی تواند عقب گرد کند.

واقعا هم همین طور شد؛ در حالی که باید هر دولت و مجلسی که می آمد عنوان را منتفی می کرد. ما فقط باید به افراد از کارافتاده و معلول یارانه بدهیم و باقی مردم باید کار کنند و مالیات بدهند، ولی حالا چند برابر شدن یارانه ها وسیله عوام فریبی شده است هست. کاندیدای خیرخواه و مصلح باید بگوید یارانه را قطع می کند.

نباید اینقدر مردم را طلبکار کنیم. اینکه دائما توقعات مردم را اوج ببریم کار درستی نیست. متاسفانه یک فضای عوام فریبی حاکم شده است که جهت کشور مضر هست. این درحالی است که منابعی جهت یارانه وجود ندارد و اگر ما می خواهیم اختلاف طبقاتی را جبران کنیم باید از راه دیگری وارد شویم.

مطهری راجع به نظارت بر صدا و سیما نیز گفت: مجلس می تواند وزرا را استیضاح و آنها را برکنار کند یا به آنها تذکر بدهد و از آنها پرسش کند ولی راجع به صدا و سیما چنین اختیاراتی نداریم؛ لیکن مدیر این شرکت مستقیما از سوی رهبری تعیین می شود. البته ایشان می گویند من فقط مدیر تعیین می کنم و به این معنا نیست که هر کاری اتفاق می افتد را قبول دارم.

اطمینانی به احمدی نژاد نیست

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افکار خاص محمود احمدی نژاد گفت: ایشان حالت مرید و مرادی نسبت به آقای مشایی دارد. مثل صوفی و عرفایی که مطیع محض استادشان هستند و اگر آنها بگویند خودت را در چاه بینداز، می اندازند . ولی این روزها افکار جدیدی مطرح کرده و می گوید ساختار باید عوض شود. افکارش به شما (دانشجویان) نزدیکتر هست. ایشان می گوید اینکه یکی تصمیم بگیرد و دیگری پاسخگو باشد غلط است . خیلی از حرف هایش به نظرم درست هست، ولی اطمینانی به او نیست و فردا جور دیگری خواهد گفت.

نائب مدیر مجلس با غیرقابل قبول خواندن بعضی نهادهای امنیتی گفت: اطلاعات سپاه نباید در جایی وارد شود که به او مربوط نیست. طبق قانون فقط وزارت اطلاعات به مجلس پاسخگو است و کسی نمی تواند کار این وزارت را انجام دهد. اطلاعات سپاه نهادی جهت مبارزه با گروه های مخالف و مسلح بوده و از اول انقلاب هم همین طور بوده است به عنوان نمونه در مقابله با فرقان و مجاهدین وارد شده است ولی اینکه خبرنگار و مدیر کانال تلگرامی را بازداشت کند جهت ما هم قابل قبول نیست.

برخی خطوط و مرزها مشخص نیست؛ به عنوان نمونه خود وزیر اطلاعات به بازداشت مدیران کانال تلگرامی معترض است و در برابر معاون اول قوه قضاییه می گوید مدیر کانال وزیر را هم گرفته ایم. حکومت دوگانه و حالت شیرتوشیری به وجود آمده که درست نیست و باید اصلاح شود. من فکر می کنم اینها با گفت وگو قابل حل است و مرزها باید مشخص شود.

رییس قوه قضاییه راجع به پرونده احمدی نژاد پاسخ دهد

وی در ادامه گفت: پرونده آقای احمدی نژاد از سوی دیوان محاسبات به قوه قضاییه ارسال شده است و حالا باید ادامه آن را از مدیر قوه بپرسید. ایشان که راجع به برجام و همه چیز حرف می زند این را هم جواب بدهد.

مطهری در پاسخ به سوالی راجع به اعلام برائت بعضی اصولگرایان از احمدی نژاد گفت: این عنوان خیلی قابل قبول نیست. آنها زمانی که پرسش از مدیر جمهور را مطرح می کردیم می گفتند چون رهبری از ایشان حمایت کرده ما وارد نمی شویم؛ در حالیکه ایشان حمایت کلی از همه دولت ها دارند. هر چه اصولگرایان از ایشان حمایت کردند جری تر شده است و حالا که می گویند برائت می جوییم قابل قبول نیست.

این نماینده مجلس در تصویر العمل به درخواست یکی از دانشجویان جهت اعلام موضع نسبت به کاندیداها گفت: این توهین به مردم است و مردم خودشان تصمیم می گیرند. اگر مورد نیاز باشد استدلالی گفته شود روزهای آخر اعلام نظر می کنیم.

مناظره سیاسی جنبه احساسی و هیجانی دارد

وی در تصویر العمل به بیانات نمایندگان بسیج دانشجویی جهت علت عدم پذیرش دعوت این تشکل جهت حضور در مناظره گفت: اگر می خواهید حرف من را بشنوید چه اصراری به مناظره دارید؛ من هیچ جا در مناظره ها شرکت نمی کنم لیکن مناظره ها دنبال حقیقت نیست و حالت تفریح پیدا کرده هست. اگر مناظره علمی باشد تفاوت می کند ولی مناظره سیاسی جنبه احساسی و هیجانی دارد و به جایی نمی رسد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا انتقادی از دولت نمی کنید گفت: ما خیلی از ایرادات را شخصی می گوییم ولی این که این مباحث را در رسانه ها مطرح کنیم جالب نیست. طرف برابر به دنبال مچ گیری است و آزار و اذیت زیادی دارد و رسانه های طرف برابر هم شیطنت زیادی می کنند. ممکن است جایی وزیری عصبانی شده است باشد اینکه صدبار این عنوان را منعکس کنیم خلاف مروت و جوانمردی است .

هیچ دولتی این قدر مورد هجوم واقع نشده است

مطهری با بیان اینکه مدیر جمهور در مجموع انتقاد پذیر است گفت که حملاتی به دولت از طریق خبرگزاری های وابسته به حکومت و بعضی روزنامه ها صورت گرفته و توهین هایی شده است که هر کدام مستحق تعطیلی روزنامه بوده است.

وی افزود: من فکر می کنم هیچ دولتی این قدر مورد هجوم واقع نشده هست. من به شخص مدیر جمهور خبر دادم که باید سعه صدر بیشتری داشته باشد و نیاز نیست به هر توهین و انتقادی جواب بدهد. این ابزاری جهت مخالفان است و دولت نباید در این دام بیفتد ولی مجموعا ایشان این انتقادات را گوش می دهند.

نائب مدیر مجلس در باره وعده زیاد کردن یارانه ها نیز گفت: این موارد باید به تصویب مجلس برسد و مدیر جمهور نمی تواند خارج از برنامه ششم عمل کند. سقف و درآمد هزینه ها مشخص است و مدیر جمهور دستش باز نیست که هر کاری می خواهد بکند بلکه صرفا در چارچوب مصوبات مجلس عمل کند.

وی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان گفت: من راجع به اینکه تقلب شده است یا نشده اظهارنظری نکردم. برایم ثابت نشده که تقلبی از نظر شمارش آرا صورت گرفته باشد. ناظرین چیزهایی گفتند که برایم قانع کننده نبود و اینکه کارش مصداق خرید رای بوده و در رای اثر داشته متفاوت هست. شخصا اعتقاد نیستم در شمارش تقلب شده است بلکه اعتراضم به نوع برخورد با معترضین بود. عده ای خیال کردند تقلب شده است و اعتراض کردند و ولی هیچ کس قصد براندازی و تضعیف نظام نداشت. همه جهت دفاع از نظام و رهبری آمده اند.

مطهری افزود: البته اعتراض طولانی شد و سران باید سریعتر مسئله را جمع می کردند. حتی اگر اعتقاد به تقلب باشیم کسی که در انتخابات شرکت کرده باید نظر مرجع قانونی را بپذیرد. من اگر به جای آقای موسوی بودم می گفتم همچنان اعتقاد دارم تقلب شده است و قانع نشدم ولی حرف مرجع قانونی را می پذیرم. اعتراض من به نوع برخورد با معترضین بود. مردم می توانند اعتراض و راهپیمایی کنند.

وی در پاسخ به سوالی راجع به تصویب سند یونسکو با امضای ۱۸۰کشور گفت: کشور عزیزمان ایران هم این سند را با تحفظ امضا کرده هست. خطر خیلی زیادی هم ندارد. ممکن است در آن مطالبی باشد که در ایدئولوژی ما سازگار نیست. به عنوان نمونه اینکه گفته اند در کتاب های درسی باید فقط راجع به صلح حرف بزنید در حالی که اسلام هم دین جنگ است و هم دین صلح. ما آنچه منطبق با ایدئولوژی اسلامی باشد می پذیریم.

نائب مدیر مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا راجع به انتخابات اعلام موضع نمی کند گفت: متاسفانه فضا عوامانه شده است و هر کسی جهت رسیدن به هدفش از هر وسیله ای استفاده می کند. اگر احساس کنم حرفم تاثیری در رای مردم دارد ممکن است اعلام موضع کنم ولی امروز ضرورتی ندارد بگویم نظرم به کدام کاندیدا است فعلا همکاری زیاد مردم مسئله مهمی هست؛ لیکن هر چه همکاری بالاتر باشد انتخابات واقعی تر و به صلاح مردم نزدیکتر است.

وی دربخش دیگری از صحبت خود راجع به فلسفه مهدویت نیز گفت: این عنوان به شیعیان تخصیص داده شده است ندارد؛ بلکه مهدودیت فلسفه اجتماعی بزرگی در حد بشریت دارد و در واقع نجات بشریت و برقراری عدالت در کل دنیا هست. در حال حاضر نوعی بدبینی به آینده بشر بین فلاسفه دنیا وجود دارد، ولی پرسشها دنیا جز با حکومت واحد جهانی حل نمی شود.

برخی می گویند شرایط جامعه باید به حالت انفجاری برسد ولی اگر انقلاب ماهیت انفجاری داشته باشد ارزشی ندارد. بعضی ها می گویند باید آنقدر مفاسد و گناه زیاد شود تا حضرت مهدی (عج ) ظهور کند البته ظلم و جور زیاد می شود ولی اصلاحاتی هم صورت می گیرد و حرکت جامعه به شکل حلزونی است.

فرزند استاد شهید مطهری گفت: قبل از انقلاب اعتصاب کارکنان صنعت نفت باعث شده است بود صدور نفت متوقف شود و تامین داخلی هم با مشکلی مواجه شده است بود و صف دریافت نفت تشکیل شده است بود.

شهید مطهری طرحی به امام (ره) داد و با موافقت ایشان هیاتی متشکل از بازرگان، کتیرایی و هاشمی رفسنجانی به خوزستان اعزام شدند تا با کارکنان صنعت نفت صحبت کنند که نفت داخل را تامین کند. آن موقع تفکر مارکسیستی در انقلابیون وجود داشت می گفتند آیا چنین طرحی دادید باید فشار به مردم زیاد شود که به مرحله انقلاب برسند، ولی ایشان گفتند ما چنین انقلابی را قبول نداریم و چنین انقلابی از نظر ما ارزش ندارد.

واژه های کلیدی: یارانه | احمدی نژاد | رییس جمهور | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs