یکسان ایران سیاسی فرزندان شورای شهر اصلاح طلبان

یکسان: ایران سیاسی فرزندان شورای شهر اصلاح طلبان انتخابات شورای شهر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نه آقای نوبخت به شما اعتماد نداریم!

آقای محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه در برنامه تلویزیونی از مردم درخواست کرد سکه و ارز موجود در منازل خود را جهت تقویت بنیه دولت در حالی که تحریم های آمریکا در

نه آقای نوبخت به شما اعتماد نداریم!

نه آقای نوبخت به شما اعتماد نداریم!

عبارات مهم : ماشین

آقای محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه در برنامه تلویزیونی از مردم درخواست کرد سکه و ارز موجود در منازل خود را جهت تقویت بنیه دولت در حالی که تحریم های آمریکا در شرف اجراست، در اختیار دولت بگذارند.

نه آقای نوبخت به شما اعتماد نداریم!

خواسته ای به این مضمون که فکر نکنم کمتر کسی به آن توجه کند، صاحب این قلم براین باورم درخواست هائی از این دست از ناحیه دولتمردان مورد اجابت مردم قرار نخواهد گرفت و علت آن در عدم اعتمادی است که بین مردم و دولت متأسفانه وجود دارد و دیوار بی اعتمادی روزبه روز بلندتر می شود، هنگامی که که معاون اول دولت سابق، معاون اجرائی آن و معاون مدیر جمهور و مدیر شرکت گردشگری آن به اتهامات مالی در زندانند و ده ها پرونده اختلاس که به نوعی به حوزه بعضی از مسئولان ربط پیدا می کند در محاکم دادگستری مفتوح است هنگامی که که پرونده مالی مسئولان سابق شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و نمونه هائی از این دست هم اکنون در جریان است یا منجر به صدور حکم شده است چگونه می شود از مردم توقع داشت که به درخواست هایی از این دست پاسخ مثبت بدهند؟ سال ها قبل که همین آقای ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی بود و چند دولت و شرکت های غربی جنگ اقتصادی را علیه ببرهای جنوب شرقی آسیا راه انداختند، از مردم کشورش درخواست کرد که مردم ارز خارجی و سکه و طلائی که در اختیار دارند را جهت اعتبار دولت در تقابل با غرب خصوصا آمریکا در اختیار آنان بگذارند.

نگارنده شاهد صف های طولانی جلوی بانک های مالزی بودم که مردم با اشتیاق ساعت ها در صف، منتظر تحویل سرمایه خود به دولت به جهت برون رفت از وضع اقتصادی که می رفت اقتصاد دولت مالزی را به زانو درآورد ایستادند و مالزی توانست با این اعانه ملی طوفان تغییرکه بسیاری از دولت های جنوب شرقی آسیا را متزلزل کرد آسیب نبیند، مرحوم پدرم تعریف می کرد در زمانه دولت مصدق که با تحریم نفتی رو به رو شده است بود و به اصطلاح شیرهای نفت بسته شده است بودند مرحوم مصدق از طریق رادیو دست کمک به سوی مردم دراز کرد و با فروش اوراق قرضه کسری بودجه قوه مجریه را تأمین کرد، پدرم تعریف می کرد روستائیان که در آن سال های به اصطلاح تنگ و ننگ حداقل امکانات را داشتند با فروش گاو و گوسفند و مرغ خود و بعضی از کشاورزان حتی با فروش بخشی از بذر سالیانه مزارع خود به ندای مرحوم دکتر مصدق پاسخ دادند.

آقای محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه در برنامه تلویزیونی از مردم درخواست کرد سکه و ارز موجود در منازل خود را جهت تقویت بنیه دولت در حالی که تحریم های آمریکا در

متأسفانه در زمینه اقتصادی که برمی گردد به خواسته آقای نوبخت، جهت همیاری مردم در شرایط موجود نه اینکه اعتماد وجود ندارد بلکه دیوار بی اعتمادی بین مردم و دولت ظرف این سال ها به این بلندی نبوده هست. هنگامی که مردم می بینند که در واگذاری ارز دولتی به شرکت ها و اشخاص رعایت حداقلی قوانین موجود نشده است و تعدادی از شرکت ها و اشخاص با تکیه بر روابط خاصی که دارند توانسته اند به سرعت ارز دولتی بگیرند و کالای وارداتی با ارز 4200 تومانی را به قیمت بازار آزاد بفروشند و از هر دلار دریافتی مبالغی به جیب بزنند، آیا می توان عملکرد دولت را در جهت اعتماد سازی نامید؟ به نمونه دیگری از بی اعتمادی مردم به عملکرد دولتمردان اشاره ای گذرا می کنم؛ مدتی است انواع و اقسام ماشین های گرانقیمت در خیابان ها و بزرگراه ها جولان می دهند قیمت این ماشین ها سربه فلک می زند. ماشین ها وارداتی هستند یعنی باید با دلار یا دیگر ارزها ثبت سفارش بشوند.

در کشوری که به لحاظ شرایط خاص خاصی که بر اقتصاد آن حاکم است و با خروج آمریکا از برجام و تعیین دو تاریخ یکی 13 مرداد ماه و دیگر 13 آبان ماه که تسمه تحریم ها بر گرده اقتصاد ما سفت خواهد شد و به تک تک دلارها جهت تأمین نیازهای اولیه خوراکی و دارویی نیاز داریم اعلام می شود سایت ثبت سفارش فلان نهاد هک شده است و در مدت هک سایت، ثبت سفارش نزدیک به 5 هزار خودروی گرانقیمت صورت گرفته است! کاری ندارم که چه کسی سایت مربوطه را هک کرده است و به این مساله هم که چه کسی یا کسانی با تکیه بر دلارهای موجود خود ثبت سفارش کرده اند تا اینجای مساله قابل تحمل است هر تخلف و یا جرمی در دیگر زمینه ها هم ممکن است تحت شرایط و ضوابطی حتی زیرگوش مسئولان اتفاق بیفتد مگر فعالیت 6 مؤسسه مالی طی سال ها در اقصی نقاط کشور به عنوان رقیب بانکی را همه نمی دیدیم؟ مگر رادیو و تلویزیون در ساعات پربیننده و شنونده تبلیغ این مؤسسات را برعهده نداشتند؟ مگر تابلوی تبلیغات این مؤسسات به وسیله شهرداری ها به اجاره واگذار نمی شد و صدها اگر و مگر دیگر؟ پرسش این هست، در آن وقت آقای سخنگوی قوه مجریه کجا بودند؟ ناظر عملکرد این مؤسسات که نبودند، مگر با اشرافی که بر بودجه سالیانه کشور در شرکت برنامه و بودجه دارند، عملکرد این مؤسسات را نمی دیدند؟ فقط آن روزی که هزاران نفر سپرده گذار مستأصل از توسل به این مقام و آن مقام و پاسخ نشنیدن راهی خیابان ها شدند و عده ای هم از وضع به وجود آمده سوء استفاده کردند و شعارهای ساختارشکنانه دادند و مساله امنیتی شد به گفته فردوسی بزرگوار «نشستند و گفتند و برخاستند»

اما این برخاستن از نوعی دیگر بود، برخاستنی که جهت ساکت کردن مردم مستأصل سپرده گذار به گفته آقای روحانی، دست در جیب مردم کردند و بیش از یازده هزار میلیارد تومان دست به نقد برداشت کردند و همین برداشت یازده هزار میلیاردی و تحویل آن به سپرده گذارانی که سال ها عادت کرده بودند از سود سپرده ای زیاد از عرف و واقعیت اقتصاد کشور بود هزینه زندگی خود را تأمین کنند.

نه آقای نوبخت به شما اعتماد نداریم!

این یازده هزارمیلیارد سرگردان ناگهان سر از نام نویسی سکه ها درآورد و سیل وار قیمت سکه و ارز را اوج و بالاتر برد تا جایی که امروزه قیمت سکه از مرز سه میلیون تومان گذشته است در مورد ثبت سفارش ماشین های گرانقیمت هم باز دولت چند رج بر دیوار بی اعتمادی اضافه کرد. اگر دولت تدبیر به خرج می داد و با مراجعه به همان سایت هک شده است و یا سایت گمرک و یا سایت نیروی انتظامی مأمور شماره گذاری ماشین های به اصطلاح لاکچری سرنخ این کلاهبرداری تاریخی را پیدا می کرد و یا با درخواستی از مجلس قانونا تعیین وظیفه این 5 هزار ماشین را به عنوان اقدامی عاجل در جهت حفظ منافع بیت المال خواستار می شد، درخواست آقای نوبخت قابل بحث و تأمل بود. می شود از این مثنوی هزاران بیت سرود و قصه پرغصه معماران سازنده بی اعتمادی را شرحه شرحه بیان کرد، ولی ظاهرأ دولتی ها به استفاده از راه های راحت و بی هزینه ای که دوستان از ما بهتر را نرنجاند عادت کرده اند.

نعمت احمدی*

* حقوقدان

آقای محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه در برنامه تلویزیونی از مردم درخواست کرد سکه و ارز موجود در منازل خود را جهت تقویت بنیه دولت در حالی که تحریم های آمریکا در

آرمان

واژه های کلیدی: ماشین | مالزی | اعتماد | اقتصاد | اقتصادی | ثبت سفارش | بی اعتمادی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs